Narcisoidni šef – Kako preživjeti narcisoidnog šefa?

Marianne Martinuškarijerni kutak, razvoj karijere

Narcisoidni šef – kako ga prepozanti i kako surađivati? 

Čini vam se da vam narcisoidni šef otežava život i pitate se što možete učiniti?

Dobra je vijest da možete naučiti što raditi, a što nikako ne raditi kako biste zaštitili sebe i svoje mentalno zdravlje. Loša vijest je da ne možete puno učiniti kako biste promijeniti svog šefa.

Kako prepoznati narcisoidnog šefa?

Narcisoidni šefovi se obično po tome prepoznaju da vrlo loše reagiraju na sve što ima i samo približan prizvuk kritike. Prijedloge također ne vole, kao ni da im ukažete na bilo kakav njihov propust. Podsjetnike ne mrze ništa manje. Obično će prebaciti svaki svoj propust na vas ukoliko je to ikako moguće. Osim toga vam često neće jasno komunicirati što očekuju od vas. Dosta nezahvalana situacija za svakog zaposlenika, zar ne?

Ako očekujete da će vas narcisoidni šef pohvaliti i potvrditi da ste nešto dobro uradili, to će se nažalost rijetko dogoditi. Jedino ako kroz pohvalu vas dožive neku potvrdu sebe, onda će vas pohvaliti.

Neki narcisoidni šefovi osim toga rade tzv. micromanagement – da vam se miješaju i u sve i da vam ne dopuštaju da išta sami odlučite. Tako su sigurni da ništa nije izvan njihove kontrole što bi ugrožavalu njihovu poziciju. Takvi šefovi će vam ponekad oduzeti i najmanju priliku za samostalno donošenje ijedne odluke.

Drugi tipični oblik ponašanja je da vam nikada neće jasno reći kako da obavite određeni zadatak. Razlog tome je da će nevoljko priznati da nisu sigurni u svoj prijedlog rješenja ili da ga možda ni sami ne znaju te se nadaju dobrim rješenjem koje ćete vi smisliti.

Međutim, ukoliko se neće slagati s vašim prijedlogom, doživjet ćete ponekad žustru kritiku. Ako pak slučajno nađete dobro rješenje od čega će vaš šef imati koristi, bit će zadovoljni, no rijetko će vas pohvaliti.

Što se krije iza narcisoidne maske

Ne opravdamo ih, ali važno je razumjeti što se ustvari događa iza maske narcisoidnog šefa. Možda biste očekivali da se narcisoidni šef stalno bavi vama, planirajući kako će vam otežati život.

Međutim, radi se o potpunoj suprotnosti. Narcisoidne osobe su iznimno fokusirane na sebe i na to kako se osjećaju vezano za osobe s kojima surađuju. Izbjegavaju svaku situaciju u kojoj bi mogli osjećati da su nesigurni, da su učinili grešku ili da nisu dorasli radnom zadatku. Time si nažalost ujedno i uzimaju svaku priliku za daljni razvoj i rast.

Važno je da ste svjesni da ne doživljavaju vas, već ih jedino zanima kako se oni osjećaju kroz interakciju s vama. Imaju iznimno krhko samopouzdanje, nesigurni su i često osjećaju nisku vrijednost sebe. Zbog toga i doživljavaju sve  osobno jer se njihov svijet vrti isključivo oko samih njih.

Kako raditi s narcisoidnim šefom?

Za početak, važno je da osvijestite da problem nije u vama ukoliko vam se stalno događaju gore opisane situacije.

U kontaktu s narcisoidnim šefom morate imati na umu da će reagirati vrlo loše na sve što i u najmanju ruku ukazuje na to da nije nešto dobro napravio. Isto se odnosi na sve vrste podsjetnika, za koje su šefovi obično zahvalni. Narcisoidni šefovi kod podsjetnika čuju kao jedinu poruku da su oni nešto zaboravili napraviti. Zbog toga će se pak osjećati loše, a za što će optužiti vas, jer tako izbjegavaju osjećaj svog nedostatka. Stoga reagiraju i tako negativno na svaki podsjetnik.

Često ovakvi šefovi osim toga ne žele da nešto proaktivno predložite. Za njih bi to značilo da su lošiji od vas jer se sami nisu toga sjetili. Čak i zbog vašeg dobronamjernog i konstruktivnog prijedloga će se opet osjećati prozivani – jer se oni toga nisu sjetili. Jedino što oni čuju kada im nešto predlažete je da se oni toga nisu sjetili.

Stoga izbjegavate predlaganje rješenja ako to ne traže od vas i pripazite da im se ne obraćate u tonu prozivke.

Ne uzimajte ništa osobno

Zvuči teško, no ovo je zaista važno. Važno je da budete svjesni da je s vama sve u redu ako ste ono napravili što vam je šef rekao ili ako niste nešto napravili jer vam šef to nije rekao.

Narcisoidni šefovi često imaju očekivanja koja ne znaju (ili ne žele) artikulirati. Za njih je sve što ih kao osobe i stručnjakei dovodi na bilo koji koji način u pitanje toliko strašno da će poduzeti sve da vas ponište kako oni ne bi osjetili taj nedostatak jer su im samopouzdanje i slika o sebi toliko krhko da se boje da bi se raspali. U krajnosti to može ići tako daleko da vam daju čak i otkaz.

Komunicirajte svjesno

Komunikacija s narcisoidnim šefom je poput polja nagaznih mina. U toj komunikaciji nema „ja“ i „ti“ i odnos, u kojemu svatko vidi i čuje drugu osobu. Vaš šef je jedino svjestan sebe i svojih potreba. Zamislite si da ima uključen filter i da je jedino čega je svjestan: “Što ja želim?”, “Kako se ja osjećam?”, “Kako se ovo odražava na mene?” itd. Drugu stranu ne može vidjeti niti doživjeti.

Stoga je važno da komunicirate vrlo svjesno i da ga izbjegavati prozvati, podsjećati ili kritzirati.

Zaštitite sebe

Što god ćete napraviti, ne možete sebe toliko promijeniti da biste u suradnji s narcisoidnim šefom mogli biti zadovoljni, a da ne potisnete svoje potrebe i tako dugoročno narušite svoje mentalno zdravlje. Jednako važno je da osvijestite da vi ne možete promijeniti šefa, što god da učinili.

Za osobnu dobrobit i mentalno zdravlje na radnom mjestu je važno da nas se vidi, čuje, poštuje i potvrđuje te da nam se jasno komuniciraju očekivanja i radni zadaci i da dobijemo kvalitetnu povratnu informaciju. A to je nešto što vam narcisoidni šef naprosto ne može ponuditi jer za to nije u stanju.

Jedino što vam može pomoći je da si kažete da akcije i reakcije vašeg šefa  ustvari nemaju veze s vama ili vašim nedostacima niti s onim što ste učinili ili rekli. Međutim na duge staze ovdje nema sreće jer kao zaposlenik nemate one uvjete koji trebaju zaposlenicima da budu zadovoljnji svojim poslom. Zato je obično jedino što vam preostaje da dignete sidro i potražite drugdje novo radno mjesto.

U suprotnome ćete postati jako nezadovoljni što će se negativno odraziti na vaše samopouzdanje i samopoštovanje –  što nije ni čudo jer nema ni potvrde ni pohvale, već uglavnom kritike ili ignoriranja.

Važno je da prepoznate trenutak kada postajete toliko nezadovoljni na radnom mjestu da vam se narušava kvaliteta života i tada preuzeti odogvornost za svoje mentalno zdravlje. A to često znači i potražiti novo radno mjesto.

Treba vam podrška jer ne znate kako se nositi sa svojim šefom? Dogovorite karijerno savjetovanje!

pošalji upit